۹:۰۰:۳۰ - شنبه ۹ دی ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرماندار شهرستان شبستر:
علیرغم پرداخت تسهیلات قابل توجه در آبیاری نوین ، بدلیل نبود ضمانت اجرایی صرفه جویی در مصرف موجب توسعه سطح زیر کشت باغات می شود
منصور طالب پور در جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با کمیته برنامه ریزی شهرستان که با حضور جناب آقای دکتر بهبودی ریاست محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و جناب آقای مهندس مهری ریاست محترم جهادکشاورزی استان برگزار شد ضمن بیان فرصتها و پتانسیلهای موجود در شهرستان شبستر، وجود برخی مشکلات و موانع […]

منصور طالب پور در جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با کمیته برنامه ریزی شهرستان که با حضور جناب آقای دکتر بهبودی ریاست محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و جناب آقای مهندس مهری ریاست محترم جهادکشاورزی استان برگزار شد ضمن بیان فرصتها و پتانسیلهای موجود در شهرستان شبستر، وجود برخی مشکلات و موانع را متذکر شد و افزود: شهرستان شبستر دارای رتبه اول در بین صندوقهای کارآفرینی امید استان است و در طول سال ۹۵ برای اجرای تعداد ۷۱ طرح تسهیلات لازم پرداخت شده است و در سال ۹۶ نیز تاکنون تعداد ۲۲ طرح تسهیلات موردنیاز را دریافت کرده اند.
به خاطر حس تعلق موجود در سرمایه گذاران شهرستان و تمایل آنها به فعالیت در حاشیه روستاها و توجه به موضوع بحران آب بهتر است در این زمینه تسهیل گری لازم صورت گیرد و در اراضی کشاورزی که قابلیت تغییر کاربری را دارند اقدام صورت گرفته و واحدهای تولیدی استقرار یابند. شهرستان شبستر مانند اکثر شهرستانها با بحران آب روبروست و در بحث صرفه جویی در مصرف آب ضمانت اجرایی لازم برای کنترل مصرف را نداریم.
فرماندار شبستر گفت: با توجه به افزایش جمعیت شهر شبستر با تراکم دانش آموزان در کلاس درس و کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم و نیازمند تخصیص بودجه لازم جهت احداث حداقل دو مرکز آموزشی می باشیم.
وی اظهار داشت: در بحث اعتبارات شهرکهای صنعتی با توجه به اینکه منابع داخلی در اختیار شهرکها می باشد اگر طبق روال سنوات قبل این منابع در اختیار کمیته برنامه ریزی شهرستان قرار گیرد توزیع اعتبار با توازن و عدالت بیشتری صورت خواهدگرفت ؛ در خصوص واگذاری اراضی فاز ۲ شهرک صنعتی شبستر با توجه به اینکه در واگذاری هیچ مشکلی نداریم لذا جهت تسریع در تحویل موقت زمین از طرف راه و شهرسازی موجب تسریع در اجرای زیر ساخت ها خواهد شده و آماده واگذاری به شهرکهای صنعتی هستیم.
رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان شبستر با اشاره به حجم بالای ترافیک و تصادفات فراوان در مسیر شبستر – سلماس ، ۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده در بودجه سال ۱۳۹۷ نا کافی بوده و در حال حاضر هر دو پیمانکار پروژه به دلیل مطالبات سنوات قبل درخواست ماده ۴۸ کرده اند و زیرسازی لازم تا محور کوزه کنان صورت پذیرفته و نیازمند تامین و تخصیص اعتبار کافی در بودجه سال آینده جهت تسریع و اتمام این پروژه هستیم.
طالب پور مشکل آبرسانی به برخی روستاها و نیاز شدید به احداث مجتمع های آبرسانی و همچنین مشکلات موجود در نگهداری راهها و مسیرهای مواصلاتی را یادآور شد و از فرآیند طولانی واگذاری پروژه ها به پیمانکاران انتقاد کرد و اظهار امیدواری نمود با تفویض اختیار به شهرستانها و فعال نمودن پروژه ها و تامین اعتبار آنها در زمان کوتاه شاهد اجرای پروژه ها باشیم.
مهندس مهری رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: اگر در حوزه آب با بحران مواجه هستیم در حوزه خاک هم اوضاع بهتر از آب نیست. اگر امروز از داشتن هوای پاک محروم هستیم باید به دنبال منشاء باشیم. اگر خاک حفظ نشود آب هم حفظ نخواهدشد، خاک می تواند بستر مناسبی برای حفظ آب باشد.
وی یکی از دلایل بالابودن قیمت تولید را پراکنده بودن مراکز تولیدی عنوان کرد.
دکتر بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان واژه توسعه را دارای ابعاد سیاسی،اجتماعی و اقتصادی دانست و افزود: اقتصادمقاومتی اقتصادی درون زاست یعنی از تمام پتانسیل های داخل منطقه باید استفاده شود. بخشی از وضعیت موجود برون گرایی اقتصادی است یعنی استفاده از تمام عوامل بیرونی و ظرفیتهای خارج از مجموعه برای چرخش و شکوفایی بیشتر اقتصادی.
البته درنظر داشته باشیم که در بعد دانش بنیانی و در شرایط فعلی و آینده هیچ فعالیت اقتصادی بدون اتکاء به دانایی و دانش موفق نخواهدبود.
وی عدالت محوری و مردمی بودن اقتصاد مقاومتی را یکی دیگر از ابعاد آن معرفی کرد و افزود: اگر این ویژگیها را در اقتصاد و توسعه لحاظ کنیم اقتصادی به روز و پویا خواهیم داشت.
در شهرستان شبستر در بعد درون گرایی اقتصادی شرایط و ظرفیت لازم مهیاست و اگر از حوزه برون گرایی نگاه کنیم سرریز بودن شرایط شهرستان تبریز فرصتی است مناسب برای شهرستان شبستر، لذا سرعت توسعه در این شهرستان باید بیشتر و بالاتر از سایر شهرستانها باشد. همراه سازی مردم با قشر ذی نفوذ در توسعه اقتصادی موثرو مهم است .

 گزارش تصویری :

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب